Як допомогти першокласнику з адаптацією у школі?

9 Грудня 2021

«Безтурботне дитинство закінчилося. Тепер ти дорослий. Ти повинен добре вчитися», - вважає більшість батьків, відправляючи сина у перший клас. Їхнє прагнення виховати гідних, освічених, інтелігентних молодих людей зрозуміле. Однак під гнітом непомірної відповідальності, «дорослих» обов'язків дитина втрачає віру у себе, свої сили. Виникають проблеми адаптації до школи, до нового, «дорослого» життя. Криза 7 років – що відбувається? У цьому віці закінчується час «немовляти», відбувається перехід до зрілого осмислення себе у світі дорослих. Втрачаються такі риси дитячої поведінки, наприклад, такі як наївність, простота, захопленість, здивування навколишнім світом, постійна радість, простодушність. А нове в поведінці ще не знайдено. Звідси дисбаланс: то дитина веде себе як розпещений, примхливий малюк, то як «великий». Змінюється провідний вид діяльності. Гра тепер замінюється на навчання. Але грати з ранку до вечора хочеться як і раніше, а навчання вимагає напруження та зусиль. Крім того, змінюються ціннісні орієнтири. У грі був важливим сам захоплюючий процес, у навчанні – результат. Причому результат може бути не дуже приємним, що засмучує та ще більше обтяжує адаптацію до школи.

Як допомогти впоратися із труднощами адаптації до школи

1. Психологічна допомога. Слова схвалення, заохочення, похвали важливі для малюка, як і раніше. Також він потребує обіймів, ласки, поцілунків. Добросердечне відношення з боку батьків знижує негативне емоційне тло, піднімає самооцінку. Абсолютне прийняття. Нехай успіхи першокласника поки не тішать. Однак у жодному разі не можна відкидати саму дитину через погані позначки, висловлювати невдоволення їм. Він повинен знати, що його люблять, навіть якщо сьогодні він прийшов додому із двійкою. Ніколи не порівнюйте дитину з її товаришами. Цей метод виховання приведе лише до появи комплексу неповноцінності або почуття провини. Порівнюйте його вчорашні успіхи із сьогоднішніми. Наприклад, так: «Минулого тижня ти отримав стільки хороших позначок! А на цій – зовсім не намагаєшся». Виявляйте увагу не лише до оцінок у щоденнику, а й до навчального процесу загалом. Обов'язково розпитуйте про однокласників, вчителів, шкільні предмети. Бачачи вашу цікавість, малюк сам буде цікаво шкільними справами. А вам це ще й своєрідний контроль того, що відбувається з дитиною в школі. Не примушуйте корпіти над уроками цілий день, навіть якщо успішність залишає бажати кращого. Це призведе до заперечення, навіть до ненависті до всього, що пов'язане зі школою. Після уроків дайте дитині перепочити, поспати. Під час підготовки домашнього завдання робіть перерви.

2. Фізіологічна допомога. Першокласник зазнає великого стресу і від того, що йому доводиться незвично довго залишатися без вільного руху. Ваше завдання – збільшити час для прогулянки та активних ігор. Можливо, і вдома вдасться організувати дитячий куточок для спорту. Ви можете допомогти учневі правильно організувавши його робоче місце. Робоча зона столу має бути вільна від купи паперів та всього непотрібного. Стілець повинен бути зручним, таким, щоб дитина під час уроків не спиралася грудьми на стіл. Світло має падати з лівого боку. Слідкуйте, щоб учень приймав правильну позу під час письма та читання. Дотримуйтесь режиму дня. Додайте до раціону першокласника більше фруктів, овочів. Звільніть вихідні від підготовки до шкільних занять. Цей час краще витратити на спілкування з сім'єю, на заняття у гуртках за інтересами, на походи в кіно чи гості до бабусі. Так ви уникнете перевтоми, яке може призвести до серйозних наслідків у фізичному та психологічному здоров'ї дитини.

Замовте дзвінок прямо зараз!

Введіть номер вашого телефону - наш адміністратор зателефонує вам і надасть відповіді на усі запитання

Дізнайтеся більше про інші напрямки Центру Балу
Денний табір 6-10 років
Дізнатися більше
Дитячий садок
Дізнатися більше

Контакти

Дзвоніть, пишіть або просто завітайте до нас за вказаною адресою. Ми з радістю відповімо на усі ваші запитання

Дитячий садок, Курси
м. Київ, вул. Лаврухіна, 3 Двоповерхова блакитна будівля навпроти ТРЦ "Район" Вхід із боку магазину "Ярослав".
Дитячий садок, Курси
м. Київ, вул. Закревського, 95-В Мікрорайон Милославичі. Окрема будівля зі скляним фасадом
Прокат костюмів
м. Київ, вул. Милославська, 6 ТЦ "Коралл", другий поверх, костюмерна "Зазеркалье".
Приватна Гімназія
м. Київ, вул. Закревського, 34-Е Навпроти Молодіжного парку, блакитна будівля поблизу озера