Як покарати дитину, не нашкодивши її психіці

8 Грудня 2021

Карати улюблену дитину завжди важко. Простіше балувати його, дозволяючи безневинні чи навмисні пустощі. Однак, щоб навчити розрізняти правильну і неналежну поведінку, процес покарання часто неминучий. Дорослим важливо знати, як треба поводитися з неслухняною дитиною, щоб стиль покарання не зашкодив її ніжній психіці та совісті самого батька.

1. Поважайте у дитині особистість. У будь-якому віці дитина – окрема людина, яка має свої бажання та власну волю. Виявляючи повагу до його особистості, батьки як закріплюють свій авторитет, а й формують почуття гідності.

2. Вимкніть погрози, лайку та рукоприкладство. Процес покарання не повинен мати образливого характеру. Подібні способи неприйнятні і ніколи не дадуть очікуваного результату. Крім того, вони викликають у дитини обурення, завдають моральних та фізичних страждань. Отримане потрясіння може занурити незрілий організм у затяжний стрес, викликати замкнутість чи агресивність. Тілесні покарання глибоко ображають і бажають помститися. Дитина увірує, що завдавати страждань близькій людині – це нормально.

3. Покарання може бути справедливим. Перш ніж покарати маленьку людину, переконайтеся в її винності і відсутності будь-яких пом'якшуючих обставин. Не застосовуйте покарання за нещасні випадки, цікавість або провину, вчинені через ваш недогляд. Дитині потрібно знати причину покарання та розуміти, що воно справедливе.

4. Будьте гідним прикладом. Вчиняйте так, якою бажаєте бачити поведінку вашої дитини. Якщо ви необачно образили малюка і шкодуєте про це, то правильним буде щиро вибачитись і пояснити свій вчинок. Цей крок стане взірцем чесності та навчить безболісно визнавати помилки. Як би зухвало не поводилася дитина, не впадайте в гнів або лють. І тим більше не карайте його в такому стані. Краще, якщо ваша реакція на дитячу провину буде адекватною та усвідомленою. Дайте собі трохи часу і заспокойтеся, перш ніж почати покарання. І тоді не доведеться шкодувати про свою нестримність.

5. Залишайтеся завжди послідовними у своїх діях. Це гарантує серйозне сприйняття дитиною прийнятих вами рішень. Якщо маленька людина заслужила покарання – вона має її понести, незважаючи на сторонні обставини (термінові справи у батьків, свято та інші). Дорослі часто «здаються» через батьківську слабкість, коли невинна дитяча особа або вмілі прохання викликають жалість. Це – помилка, яка важко виправити згодом. Не можна обіцяти покарання, явно нездійсненне. Діти одразу розпізнають порожні слова і надалі їх не сприйматимуть. Батьки мають бути солідарними при покаранні дитини. Він не повинен розділяти «хорошу» маму та «поганого» тата, чи навпаки. В іншому випадку у дитини буде вибір на користь однієї зі сторін, і вона її обов'язково зробить. Тоді можуть виникнути проблеми у всіх членів сім'ї.

6. Будьте суворими, але не авторитарними. Діючи суворо, значить не любити і дбати про дитину. Він повинен знати, що ви сильно любите його, але не дозволите погану поведінку. Поясніть, яке покарання буде за провиною. Батьки мають обговорювати з дитиною її проблеми. Покажіть, що ви готові дати раду причинам недоречної поведінки, зрозуміти їх. Дитина усвідомлює свої помилки, щиро шкодуватиме і надалі навчиться з ними справлятися. Це надійний перевірений стиль виховання. Дитина відчуває себе коханою, при цьому розуміючи, що така обставина не дозволяє їй сваволіти.

7. Хваліть дитину при кожному слушному випадку. Не можна нескінченно критикувати. Похвала набагато дієвіша за покарання – дитина намагатиметься виправитися. Робіть подарунки. Дитина сама може вибрати собі винагороду. Він зрозуміє, що правильна поведінка спричиняє приємні наслідки. Буде зацікавлений у подальшому поводитися гідно. Але при цьому повинен засвоїти, що поводитися добре потрібно не тільки заради заохочення. Це саме собою добре. Тому заохочуйте дитину, але не дуже часто, інакше вона навчиться маніпулювати вами і завжди вимагатиме винагороду.

8. Покарання має відповідати віку. Маленьких дітей не карають, як старших. Однак якщо ігнорувати витівки малюка, то пізніше буде набагато важче виправити звичку непослуху, що вкоренилася. Караючи дитину, батьки переслідують шляхетні цілі: навчити її належним манерам, прийнятій у суспільстві поведінці, повазі та шануванню дорослих. Проте надмірно нав'язливе виховання може скалічити дитячий характер. Діти вчаться жити і набувають досвіду, спостерігаючи за близькими дорослими. Тому будь-який крок у бік дитини, тим більше її покарання, слід робити з розумом та особистою відповідальністю. Дитина повинна відчувати, що вона живе в безпечному, справедливому і люблячому світі.

Замовте дзвінок прямо зараз!

Введіть номер вашого телефону - наш адміністратор зателефонує вам і надасть відповіді на усі запитання

Дізнайтеся більше про інші напрямки Центру Балу
Денний табір 6-10 років
Дізнатися більше
Дитячий садок
Дізнатися більше

Контакти

Дзвоніть, пишіть або просто завітайте до нас за вказаною адресою. Ми з радістю відповімо на усі ваші запитання

Дитячий садок, Курси
м. Київ, вул. Лаврухіна, 3 Двоповерхова блакитна будівля навпроти ТРЦ "Район" Вхід із боку магазину "Ярослав".
Дитячий садок, Курси
м. Київ, вул. Закревського, 95-В Мікрорайон Милославичі. Окрема будівля зі скляним фасадом
Прокат костюмів
м. Київ, вул. Милославська, 6 ТЦ "Коралл", другий поверх, костюмерна "Зазеркалье".
Приватна Гімназія
м. Київ, вул. Закревського, 34-Е Навпроти Молодіжного парку, блакитна будівля поблизу озера