Психолог: Виховання дітей без крику

9 Грудня 2021

Мабуть, кожен спостерігав ситуацію, коли батьки кричать на своїх дітей, що розлютилися. Що при цьому думає більшість цих людей? «Вже я не буду таким батьком, червоним, який злісно кричить на дитину». Проте минає трохи чи багато часу і виявляється, що часом дуже важко не почати кричати на дитину. Виникає воістину «гамлетівське» питання: кричати чи не кричати? Чи можливе виховання без крику?

Чому не варто кричати на дитину?

Насамперед слід усвідомити, що крик у вихованні абсолютно марний. Зовсім маленька дитина просто не зрозуміє вашої реакції і продовжуватиме займатися "неугодною" справою. Старша дитина злякається, а підліток - вдасть, що зрозумів, але тільки ви перестанете за ним спостерігати - прийметься за старе. Таким чином, результатом крику стане страх, бажання від вас відвернутися і відверте нерозуміння. Подумайте, чи плоди ви хочете пожинати в результаті виховання? Крім того, навіть припинивши неналежне заняття, дитина зробить це через страх самого крику. Він не зрозуміє, чому це погано і які можуть бути наслідки. Тобто у дитини виникне чітке розуміння, що за батьків деяких речей робити не можна, а без них – цілком. Отже, ви зрозуміли, що крик не тільки марний у вихованні, а й шкідливий. Таке розуміння – крок до виховання без лементу. Залишилося виробити у себе «замінники» крику, які заощадять ваші нервові клітини, «розумять» чадо та зміцнять ваші сімейні стосунки.

Як знайти порозуміння з дитиною?

Насамперед проаналізуйте стиль вашого спілкування з дитиною. У багатьох сім'ях він авторитарний, якщо не тиранічний. Багато батьків чомусь вважають, що слово «будь ласка» дитині говорити не обов'язково. Тим часом, як гнівний крик «Негайно заберись у кімнаті» набагато корисніше замінити фразою «Давай заберемося у твоїй кімнаті» або «Заберись, будь ласка, у своїй кімнаті». Дитина повинна знати, що вона любима і значуща у своїй. Причому безумовно. Поширеною помилкою виховання є бажання «зламати» дитину будь-яким шляхом. Останній відчуває чужість нав'язуваних правил і відчайдушно пручається. Батько нервує. Батько кричить. Результат нульовий. У такій ситуації слід враховувати характер дитини. Так, чутливих, емоційних діточок, не можна обривати на півслові зауваженням у тому, що це їх переживання – дрібниця. Навпаки, вислухайте та підбадьоріть. Обережного трусика лякає невідомість, а тому чітко розпишіть йому план дій, дня, гри. Активні діти потребують рамках та регламентів, обговорених заздалегідь. Досягніть того, щоб дитина сама навчилася встановлювати межі допустимого. Тоді й контролювати його не доведеться, адже він сам ухвалив рішення.

Дитину не можна лаяти, кажуть сімейні психологи

Психологи давно твердять про те, що якщо людині навіювати, що вона хороша, розумна, виняткова, то вона обов'язково такою стане або намагатиметься. Народна думка, до речі, також підтверджує цю тезу – називай людину свинею, і вона захрюкає у відповідь. Виховуючи дитину, не давайте їй епітетів «поганий», «неслухняний», «дурний». У дитини нічого очікувати стимулу змінюватися. Навіщо, якщо найближчі люди на світі давно вважають його недалеким, неакуратним і т. д. це неминуче спричинить опір дитини, а значить і крики з вашого боку. Натомість, розмежовуйте вчинок дитини та її характер. Наприклад, застосовуйте фразу «Хіба така гарна дівчинка як ти може жити в тому бардаку, що в тебе в кімнаті». Навчитися виховувати дитину складно, але можна. А насамкінець …пам'ятайте, що краще попити собачої кропиви, ніж образити грубим словом найріднішого і беззахисного чоловічка. І ще не відомо, як відгукнеться сказана в запалі фраза подальшої долі малюка. Якщо у Вас виникають проблеми з вихованням дитини та спілкуванням у сім'ї, звертайтеся – сімейний психолог на Троєщині у дитячому центрі розвитку дитини БАЛУ.

Замовте дзвінок прямо зараз!

Введіть номер вашого телефону - наш адміністратор зателефонує вам і надасть відповіді на усі запитання

Дізнайтеся більше про інші напрямки Центру Балу
Дитячий садок
Дізнатися більше
Денний табір 6-10 років
Дізнатися більше

Контакти

Дзвоніть, пишіть або просто завітайте до нас за вказаною адресою. Ми з радістю відповімо на усі ваші запитання

Дитячий садок, Курси
м. Київ, вул. Лаврухіна, 3 Двоповерхова блакитна будівля навпроти ТРЦ "Район" Вхід із боку магазину "Ярослав".
Дитячий садок, Курси
м. Київ, вул. Закревського, 95-В Мікрорайон Милославичі. Окрема будівля зі скляним фасадом
Прокат костюмів
м. Київ, вул. Милославська, 6 ТЦ "Коралл", другий поверх, костюмерна "Зазеркалье".
Приватна Гімназія
м. Київ, вул. Закревського, 34-Е Навпроти Молодіжного парку, блакитна будівля поблизу озера