Емоційний інтелект. Що це і чому його варто розвивати з дитинства.

12 Червня 2018

Емоційний інтелект (EQ) — це вміння розуміти та керувати своїми емоційними переживаннями, а також переживаннями інших людей.

Емоційний інтелект (у більш широкому розумінні) це визнання за собою та іншими як позитивних, так і негативних почуттів, вміння відділяти особисті відчуття від фактів, а також навик відчувати настрій, темперамент, інтонацію у спілкуванні з іншими людьми, незалежно від того чи це нове знайомство або ж тривале.

Важлива складова емоційного інтелекту — вміння розпізнавати та описувати власні емоції, властивість не піддаватися паніці та "негативним емоціям" (злість, заздрощі, роздратування, гнів та інше), використання Я-повідомлень.

Зазвичай психологи поділяють емоційний інтелект на навички чотирьох категорій:

 1. Вміння ясно і виразно спілкуватися з іншими, пояснити очікування, активно слухати, впливати і надихати, працювати в команді або очолювати її і залагоджувати конфлікти.
 2. Загальна емпатія і комфортне самовідчуття у великій групі людей: незалежно від того, екстраверт ви чи інтроверт, ви відчуваєте емоційні сигнали інших і рідко зіштовхуєтеся з нерозумінням.
 3. Знання своїх слабких і сильних сторін і спокійне співіснування з ними, а також добре знання особистих емоцій і їх впливу на ваше життя.
 4. Вміння керувати емоціями, обмежувати їх руйнівний вплив на себе, здатність виконувати взяті на себе зобов'язання, підтримувати довгострокові відносини і змінюватися відповідно до середовища.

Розвивати емоційний інтелект корисно як для внутрішньої гармонії особистості, так і для гармонії у взаєминах з оточуючими людьми, в родині і у соціумі. Розвинений емоційний інтелект сприяє розвитку фізичного і психічного здоров'я.

Кожній сучасній людині важливо розвивати емоційний інтелект, так як він:

 • сприяє усвідомленості, розуміння і прийняття себе, без самокритики та самокопання
 • розвиває інтуїцію, здатність розуміти невербальні сигнали в спілкуванні
 • врівноважує емоційні реакції в стресових ситуаціях
 • розвиває стресостійкість
 • вчить краще розуміти інших людей, їх емоції і почуття
 • допомагає вирішувати труднощі в спілкуванні, знаходити компроміси
 • сприяє вирішенню конфліктів шляхом співпраці
 • захищає від маніпуляцій, не дозволяє особистості стати жертвою маніпулятора
 • сприяє прийняттю обдуманих, а не імпульсивних рішень
 • запобігає емоційному вигоранню
 • підвищує сприйнятливість до сигналів власного тіла, розвиває розуміння психосоматичного аспекту розвитку хвороб
 • розвиває здатність розслаблятися і відпочивати, відключаючи «внутрішній діалог»
У одних людей емоційний інтелект досить розвинений вже в дитинстві в силу особливостей виховання, а інші люди відчувають значні труднощі і потребують підказок як розвинути здатність розуміти інших і самого себе. Емоційний інтелект розвивається в процесі розвитку особистості, в ході соціалізації і накопичення життєвого досвіду.
Для того, що розвинути емоційний інтелект потрібно систематично працювати над собою у наступних напрямках:
 • Розвивати усвідомленість. Вміти зізнатися собі у переживаннях, визначити і назвати словом емоцію або почуття. Це не так просто, як здається. Більшість людей, відчуваючи цілу гаму переживань, рідко можуть усвідомити їх, дати назву. Середньостатистична людина не зможе перерахувати і десяти емоцій. Тренуватися можна завжди, в кожен момент виникнення нового переживання, намагатися дати йому визначення.
 • Спостерігати за проявом почуттів і емоцій оточуючих людей. Корисно бути спостережливим і уважним по відношенню до інших людей. Перед тим як реагувати на емоційні прояви оточуючих, визначити, що вони відчувають, що переживають, а потім вже висловлювати емоції у відповідь.
 • Ділиться своїми переживаннями. Емоції і почуття стають зрозумілішими, коли словесно висловлюються. Розповівши про свої почуття, можна не тільки їх назвати, але і оцінити як сторонньому спостерігачеві. Якщо немає можливості поділитися з близькою людиною, свої переживання можна довірити папері, описати їх у вигляді розповіді.
 • Цікавитися почуттями інших людей. Бути уважним і активним слухачем. Ставлячи ненав'язливі питання співрозмовнику про те, що відчуває, які його емоції, можна допомогти собі зрозуміти його, а йому краще зрозуміти ситуацію, що склалася.
 • Внутрішній локус контролю. Це вміння концентруватися і контролювати переживання, покладати відповідальність за те, що відбувається в житті на себе, а не на інших або обставини, що склалися. Розвивати уміння тримати себе, зусиллям волі зупинити емоційну реакцію буває складно, але цьому треба вчитися. Кожен день трапляються незначні інциденти, що дають можливість потренуватися в цьому напрямку.

Деякі сучасні приватні школи Троєщини допомагають дітям вже з дитинства розвивати емоційний інтелект (EQ), що в майбутньому допоможе дитині краще розуміти себе та інших і відповідно будувати гармонійні стосунки.Замовте дзвінок прямо зараз!

Введіть номер вашого телефону - наш адміністратор зателефонує вам і надасть відповіді на усі запитання

Дізнайтеся більше про інші напрямки Центру Балу
Дитячий садок
Дізнатися більше
Денний табір 6-10 років
Дізнатися більше

Контакти

Дзвоніть, пишіть або просто завітайте до нас за вказаною адресою. Ми з радістю відповімо на усі ваші запитання

Дитячий садок, Курси
м. Київ, вул. Лаврухіна, 3 Двоповерхова блакитна будівля навпроти ТРЦ "Район" Вхід із боку магазину "Ярослав".
Дитячий садок, Курси
м. Київ, вул. Закревського, 95-В Мікрорайон Милославичі. Окрема будівля зі скляним фасадом
Прокат костюмів
м. Київ, вул. Милославська, 6 ТЦ "Коралл", другий поверх, костюмерна "Зазеркалье".
Приватна Гімназія
м. Київ, вул. Закревського, 34-Е Навпроти Молодіжного парку, блакитна будівля поблизу озера