7 способів виховати дитину, котра не боятиметься помилок, критики і не буде вам брехати

7 Березня 2019
Самооцінка дитини має бути адекватною, стійкою та не хилиталась від легкого вітерця, тобто від випадкового або спеціально сказаного критичного слова від інших людей.
Самооцінка – це властивість людини оцінювати себе, свої якості, і опираючись на цю оцінку, розвиватись і жити. Правильна самооцінка дозволяє помилятися і не страждати від почуття вини. А замість цього – отримувати досвід. Адже без помилок живуть лише боги. Ще одна особливість адекватної самооцінки – її реалістичність. Добре, якщо ми не заігруємося у богів, які не помиляються  і нічого не бояться, і щоб дітям цю гру не транслювали.
Але не всі сім’ї розуміють самооцінку. І починають нахвалювати дитину і говорити, що в неї все вийде краще за інших. Людина, яка росте з впевненістю, що вона «найкраща від усіх» обов’язково зіштовхнеться з розчаруванням.
Батьки, які вирішили (або само по собі так сталося) нахвалювати дитину і перебільшувати її можливості у всьому, за щоб він не взявся, не бачать за всім цим саму дитину. Проблеми, тривожність, почуття, переживання просто ігноруються. Ось звідки беруться 30-річні хлопчики та дівчатка ображені на долю, що вона не прийшла і не дала їм все, що мусить належати їм по праву таланту та переваги. І похвала не допомогла їм випрацювати адекватну самооцінку.
Що варто робити, щоб допомогти дитині рости і формувати адекватну самооцінку:
1. Взяти відповідальність за своїх дітей. Так, рішення приймаєте ви, а не вони.
Допоки ми батьки, як не крути, як не радься з дітьми, ми і тільки ми робимо вирішальний вибір. Йти в ту чи іншу школу? Виясняти стосунки з вчителем чи залишити все як є? Рішення приймаємо лише ми. Немає нічого гіршого, коли батьки починають радитись з дітьми, приймаючи дорослі рішення.
«Ми не змогли з ним справитись, тому він не ходить в садочок»
«Ми розлучились, тому що так було краще для дітей»
«Я не можу його вкласти спати, тому що він не дається»
«Ми не можемо відібрати у нього планшет, тому що все закінчується риданнями»
Так лунає небажання батьків прийняти відповідальність і нести її.
«Ваша дитина не ходить в садочок, тому що ви так вирішили»
«Ви розлучаєтесь, тому що Ви прийняли таке рішення»
«Ви не можете вкласти дитину спати, тому що ви чогось не бачите, не розумієте, не може знайти підхід, а не тому що дитина не дається»
«Ви не відбираєте у дитини планшет, тому що не знаєте як її втішити і не хочете виглядати у очах дитини поганою»
І найголовніше, чому доводиться вчитися батькам, котрі дбають про самооцінку дитини, - приймати відповідальність за свої рішення, навіть якщо вони «непопулярні», навіть якщо через декілька років діти вам їх згадають, навіть якщо розумієте, що помилились.
База для дитячої самооцінки – світ надійний, тому що батьки знають, що робити.
2. Вчитися цікавитися своїми дітьми, а не лише їхніми успіхами.
Дітям, щоб рости впевненими в собі, потрібно відчувати, що ними цікавляться. («Що ти читаєш?» «Що думаєш про нову серію серіала?»).
Нашим дітям для гарної самооцінки потрібно теж саме, що і нам самим. Якщо ті, з кими ми живемо поряд, з ким працюємо, не цікавляться нами, нашими думками, просто не розмовляють з нами про різноманітне, ми зачахаємо, і наша самооцінка падає.
3. Припинити робити зауваження як би складно не було.
Про шкоду критики для самооцінки будь-якої людини, а особливо дитини – знають вже всі з дитячого садочку. Всі про це знають, але стриматися важко. Ми пронизані критикою, ми в ній виросли. Радянська культура – культура критикуючи та виправляючи.  Держава точно знала, як потрібно. Звідти і пішло: «Чому без змінного взуття», «горбишся», «нічого самі не можете», «занадто товстий». Тільки і встигай ухилятися.
Нашим дітям дістається лише через просте правило: отримав сам – передай іншому. Постійна критика і зауваження на адресу дитини швидко вбивають в ньому будь-який інтерес і зароджують страх помилки.
4. Вчіть дітей помилятися і цінувати помилки (а не сваріть за них)
Дитина все робить вперше, у неї немає досвіду. Вона отримує його, постійно помиляючись. Якщо ми хочемо, щоб дитина була впевненою в собі і не боявся помилок, потрібно підтримувати його тоді, коли у нього не виходить. Можна казати: «Ти молодець, що пробуєш! Ти сміливий і сильний! Давай ще раз спробуємо!»
5. Хваліть дитину за те, що дитина зробила, а не за те, що він «найкращий» або «краще за когось-іншого».
Коли помилки заперечуються («Ти не можеш цього зрозуміти, ти просто не хочеш цього розуміти»), а досягнення звеличуються як най-най, є ризик виростити короля без королівства. Тобто людину, котра буде підсвідомо намагатися утримувати своє почуття переваги над іншими
6. Довіряйте дітям, навіть коли вони брешуть.
Запитайте дорослих, у котрих були гарні стосунки з батьками і котрим багато чого вдалось досягнути в житті, за що вони вдячні своїм батькам. І ви почуєте: за те, що вони мені вірили та довіряли. Викладач Олександр Нілл, засновник школи «Самерхілл», вважав, що діти в основному брешуть зі страху. І коли діти припиняють боятися – вони припиняють брехати.
7. Залишайтеся на боці своїх дітей до кінця.
Бути до кінця на боці своїх дітей – означає бачити їх, розуміти їх, знати, що в дітях, як і в кожному з нас живуть різні почуття, що вони як і інші люди можуть злитися, можуть бути несправедливими. Знати все це, але все одно залишатись на їхньому боці. Як би це не було важко.

Замовте дзвінок прямо зараз!

Введіть номер вашого телефону - наш адміністратор зателефонує вам і надасть відповіді на усі запитання

Дізнайтеся більше про інші напрямки Центру Балу
Денний табір 6-10 років
Дізнатися більше
Дитячий садок
Дізнатися більше

Контакти

Дзвоніть, пишіть або просто завітайте до нас за вказаною адресою. Ми з радістю відповімо на усі ваші запитання

Дитячий садок, Курси
м. Київ, вул. Лаврухіна, 3 Двоповерхова блакитна будівля навпроти ТРЦ "Район" Вхід із боку магазину "Ярослав".
Дитячий садок, Курси
м. Київ, вул. Закревського, 95-В Мікрорайон Милославичі. Окрема будівля зі скляним фасадом
Прокат костюмів
м. Київ, вул. Милославська, 6 ТЦ "Коралл", другий поверх, костюмерна "Зазеркалье".
Приватна Гімназія
м. Київ, вул. Закревського, 34-Е Навпроти Молодіжного парку, блакитна будівля поблизу озера