Дід Мороз чи Святий Миколай?

9 Грудня 2021

Напевно, ніколи Дід Мороз не чує стільки вшанувань, як на Новий рік, адже майже жоден новорічний вірш не обходиться без згадки про такого бажаного гостя. В останні роки з'явилося також чимало віршів та пісень про Святого Миколая, адже тепер на день Миколи-Чудотворця також проводяться святкові ранки та вручаються подарунки, принаймні, у дитячих садках та дитячих будинках. По суті, цей персонаж, який вітає дітлахів з 19 грудня і майже до Водохреща – той же Різдвяний Дід, адже Миколай-Чудотворець виглядає дещо інакше, чи не так? Просто так уже змістилися тимчасові акценти та образи різних героїв у радянському та пострадянському просторі, навіть більше того – переплуталися та наскільки змішалися, що зараз уже важко сказати, що правильно та закономірно, а що ні. За часів царської Росії правителями багаторазово ламалися та відновлювалися різні традиції та святкові дати. Дідусь Мороз не став винятком.

«Старорежимний Дід Мороз…»

Саме так називали цього чарівника на початку 20 століття, коли революція змістила багато пріоритетів і змусила людей змінити духовні цінності. Широко поширена версія, нібито Дід Мороз у царській Росії прийшов на зміну саме Святому Миколаю. Адже з прийняттям християнства слов'яни поступово стали наділяти святих рисами вже звичних божеств, які володіли тими чи іншими силами природи: Ілля-Громовержець, Федір-мокрий, Анна-Зимовказниця і так далі. Здавалося б, чому не міг Святий Миколай замінити слов'янське божество Мороза? Але, як виявилося, все було набагато заплутаніше і складніше. Як відомо, Микола, єпископ Мирлікійський, прославився ще за життя своєю праведністю, обдаровував грошима нужденних і дітей-сиріт. Так виникла традиція роздавати подарунки дітям саме на день Святого Миколая. Але вручалися солодощі та іграшки саме 19 грудня – на свято Миколи-Чудотворця! А не на Новий рік, який до революції за календарем припадав зовсім після Різдва. Хоча усунення традицій спочатку пішло з Європи: з часів Реформації, що виступає проти шанування святих, подарунки дітям стало вручати не святий Миколай, а Немовля Христос, на Різдво, за католицьким стилем – 24 грудня.

А коли у 16-17 столітті образ святого Миколая знову повернули, то дні вручення солодощів малюкам міняти вже не стали, то він досі у багатьох країнах радує хлопців саме на Різдво. А ось у дореволюційній Росії малюки тривалий час продовжували отримувати гостинці саме 19 грудня. Втім, запроваджена ще царем Петром традиція відзначати Новий рік веселими гуляннями та подарунками, презентувала дітям із багатих сімей такого чарівника, як Різдвяний дід. Адже хтось повинен був приносити на Різдво подарунки під ялинку? Але події 1917 року змінили дуже багато у світогляді людей, і щоб витіснити з календаря церковне свято Різдва, нові правителі ліквідували не тільки саме свято, а й ялинку з подарунками, а чарівника безжально стали висміювати у віршах і карикатурах. На плакатах його називали чомусь «старорежимним дідом-морозом», а ось у сатирі:

Різдвяний дід з мішком,

Був ти шанований колись!

А тепер тебе смішком

Зустрінуть усі хлопці

Однак багато людей продовжували потай відзначати Різдво та прикрашати взимку ялинки, тому ідеологи того часу запропонували розумний хід: замінити одних героїв іншими. Ця пропозиція чудово прижилася.

Першим запропонував Сталіну повернути свято малюкам секретар ЦК Павло Постишев: мовляв, як це так, у капіталістів ялинка та подарунки є, а у радянських дітей – ні? У 1935 році в газеті «Правда» з'явилася стаття, що «обіляє» ялинку, тільки йшлося про свята виключно новорічних, а не різдвяних. А 1937 року відбулася перша ялинка в Московському Будинку Союзів, де діточок зустрічав уже радянський чарівник зими – Дід Мороз. Білі кольори в одязі – символ святості – замінили на червоне, революційне, що, до речі, збереглося досі. Ну, і з'явилася ще Снігуронька онука, але це вже – окрема історія.

Питання "хто головніше" задають, хіба що, дорослі, та й то не завжди. Адже вишукувати на подарунки дітлахам і 19 грудня, і на Новий рік, і на Різдво, погодьтеся, дещо напружує. Ну, і легке подив присутній: є звичний для всіх з дитинства Дід Мороз, навіщо ж тоді ще схожий персонаж? Ну, а діти сприймають все це логічно та правильно: герої ці – різні, подарунки дарують: кожен – свої, тож просто здорово, що вони є! Є, звичайно, і більш істотна відмінність, про яку згодом якось забули.

Якщо Дід Мороз завжди дарував іграшки та солодощі всім, без винятку, дітям, то Святий Миколай наділяв лише найслухняніших! Неслухняні діти могли знайти замість солодощів лише різки, але, звичайно, сьогодні ніхто з батьків не підготує своєму чаду такий неприємний сюрприз, як би дитя не вередували. А найважливіше, мабуть, те, що самі зимові чарівники абсолютно задоволені взаємним співіснуванням на новорічних святах та конкурентами один одного не вважають. Ми дізналися про це, поспілкувавшись із казковими персонажами напередодні зимових свят. Адже і Святий Миколай, і Дід ​​Мороз упевнені: головне для них – дарувати дітям радість та казку. Віру в диво. А скільки б не було цими днями зимових чарівників – уже не так важливо. Що більше, то краще, щоб встигнути до всіх, без винятку, хлопців. І вони, мабуть, стовідсотково мають рацію. А ви як думаєте?

Замовте дзвінок прямо зараз!

Введіть номер вашого телефону - наш адміністратор зателефонує вам і надасть відповіді на усі запитання

Дізнайтеся більше про інші напрямки Центру Балу
Дитячий садок
Дізнатися більше
Денний табір 6-10 років
Дізнатися більше

Контакти

Дзвоніть, пишіть або просто завітайте до нас за вказаною адресою. Ми з радістю відповімо на усі ваші запитання

Дитячий садок, Курси
м. Київ, вул. Лаврухіна, 3 Двоповерхова блакитна будівля навпроти ТРЦ "Район" Вхід із боку магазину "Ярослав".
Дитячий садок, Курси
м. Київ, вул. Закревського, 95-В Мікрорайон Милославичі. Окрема будівля зі скляним фасадом
Прокат костюмів
м. Київ, вул. Милославська, 6 ТЦ "Коралл", другий поверх, костюмерна "Зазеркалье".
Приватна Гімназія
м. Київ, вул. Закревського, 34-Е Навпроти Молодіжного парку, блакитна будівля поблизу озера